Výr skalný (Bubo bubo)

Poznáte Bubo bubo? Nie je to žiadne strašidlo, ale
obdivuhodný Výr skalný.

Zoznámte sa.

Bubo bubo je latinský názov pre Výra skalného, najväčšiu sovu v Európe a jednu z najväčších na svete.

Výr skalný – zaujímavosti

Dĺžka života Výra skalného môže byť viac ako 20 rokov v prírode, v zajatí môže žiť dokonca až 50 rokov.

V minulosti sa verilo, že húkanie Výra predpovedá nešťastie alebo smrť.

Naopak, v niektorých kultúrach bol symbolom ochrany a sily.

Výr skalný zohráva významnú úlohu v ekosystéme ako vrcholový predátor, a jeho ochrana prispieva k udržaniu biologickej rovnováhy v prírode.

Žije v Európe, Ázii a častiach severnej Afriky. Obľubuje skalnaté oblasti, lesy a opustené miesta.  

Je to fascinujúci a majestátny lietajúci nočný dravec.

Výr skalný (Bubo bubo) je na Slovensku zákonom chránený druh. Podľa aktuálnej legislatívy je jeho spoločenská hodnota stanovená na 2 000 € za jedinca.

Ako vyzerá Výr skalný

Má veľké oranžové oči, ktoré sú výborne prispôsobené na nočné videnie, korisť trhá mohutným, zahnutým zobákom. Na hlave má charakteristické „ušká“ – perové chocholky , ktoré však nie sú ušami, ale slúžia na kamufláž a komunikáciu. Skutočné uši sú asymetricky umiestnené, čo mu pomáha presne lokalizovať zvuk koristi aj v úplnej tme či pod snehom alebo lístím.

Stavba tela Výra skalného

Dĺžka tela môže byť 60 až 75 cm. Rozpätie jeho krídel môže dosiahnuť 140 až 190 cm, čo je takmer ako rozpätie rúk dospelého človeka. Samce vážia 1,5 – 3 kg, samice: 2,5 – 4,5 kg. Samice sú väčšie, pretože musia sedieť na vajciach a chrániť mláďatá, zatiaľ čo samce zabezpečujú potravu. Výr má mohutné telo s hustým perím, ktoré ho chráni pred chladom. Sfarbenie peria má Výr skalný maskovacie, hnedo-žlté s tmavými škvrnami a pruhovaním, na bruchu svetlejšie s tmavým vzorovaním, čo mu umožňuje dokonale splynúť s prostredím. Mladé jedince majú nadýchanejšie a svetlejšie perie.

Nohy má dobre operené až po pazúry, čo ho chráni pred chladom. Dlhé a ostré pazúry mu umožňujú pevne uchopiť a usmrtiť korisť. Výzor Výra skalného je nielen pôsobivý, ale aj dokonale prispôsobený jeho nočnému a loveckému životnému štýlu.  

Potrava Výra skalného

Výr skalný loví hlodavce, vtáky, zajace, ale dokáže uloviť aj menšiu líšku alebo ježka.

Na rozdiel od väčšiny vtákov lieta takmer bez akéhokoľvek zvuku. Jeho perie má špeciálnu štruktúru, ktorá tlmí hluk, takže sa môže nepozorovane priblížiť ku koristi.  

Denne dokáže skonzumovať  300 až 500 gramov mäsa.

Hoci sa sovy často považujú za symbol múdrosti, Výr nie je až taký inteligentný. Je skôr „inštinktívny lovec“ než premýšľavý stratég.

Kde žije Výr skalný

Výr skalný (Bubo bubo) sa vyskytuje v rôznych typoch lesov, ale preferuje skôr tiché a odľahlé oblasti.

Nájdeme ho najmä v Horských lesoch. Obľubuje lesy v pohoriach, kde má dostatok úkrytov v skalách. V zmiešaných a listnatých lesoch sa môže vyskytovať aj v dolinách a lesoch so starými stromami, v ktorých prebýva.

Výr často hniezdi na útesoch, skalách a skalných štrbinách, výklenkoch alebo opustených hniezdach veľkých dravcov. Môže hniezdiť aj na zemi, ak je tam dostatok úkrytov.

Jeho hniezdo nemá klasickú konštrukciu, ide skôr o priehlbinu v teréne. Zväčša si ju vystelie perím alebo zvyškami potravy. Hniezdo musí byť dobre ukryté pred predátormi v skalách, hustej vegetácii alebo pod prevismi.

Je veľmi plachý a aktívny najmä v noci, takže ho nie je ľahké vidieť.

Samec si bráni svoje územie, ktoré môže mať až 30 km². Ak sa k nemu priblíži iný výr, začne húkať, vztýči chocholky a môže sa zapojiť do agresívneho súboja.

Výskyt Výra skalného na Slovensku

Na Slovensku je Výr skalný rozšírený hlavne v horských oblastiach, ako sú:

  • Tatry
  • Slovenský raj
  • Malá a Veľká Fatra
  • Slovenské Rudohorie
  • Pieniny a Muránska planina

Pytačky

Pytačky Výra skalného sú fascinujúci proces plný zvukových a vizuálnych prejavov.

Začínajú na prelome zimy a jari (január – marec), keď si samce hľadajú partnerku alebo upevňujú vzťah so svojou stálou partnerkou.

Výry sú monogamné – ak sa raz spária, zostávajú spolu na celý život. Párik sa každý rok stretáva na rovnakom mieste a vykonáva „pytačky“, aj keď sú už spolu. V období pytačiek samec vydáva hlboké, dunivé „hú-hú“, ktoré sa nesie až na niekoľko kilometrov. Týmto zvukom láka samicu a označuje svoje teritórium. Samica odpovedá jemnejším a vyšším húkaním. Tieto „sovie dialógy“ môžu trvať celé noci. Samec pred samicou lieta s rozprestretými krídlami a predvádza svoju silu a obratnosť. Môže nafukovať perie, aby vyzeral väčší a pôsobil impozantne. Robí rôzne rituálne pohyby, ako je mierne prikrčenie a kývanie hlavou. Nosí samici darčeky – potravu (napr. hlodavce, vtáky či menšie cicavce). Ak darček prijme, znamená to, že ho akceptuje ako vhodného partnera. Tento „darovací rituál“ môže pokračovať aj počas hniezdenia, keď samec zabezpečuje jedlo pre samicu a mláďatá.

Ak sa samica rozhodne, že samec je vhodný, preskúmajú spolu potenciálne hniezdisko. Niekedy samica testuje viaceré miesta, než si definitívne vyberie to najlepšie. Keď sa pár utvorí, začnú spolu hniezdiť a samica znáša vajcia. Počas tohto obdobia sa samec stará o zásobovanie potravy a chráni hniezdo.

Pytačky Výrov skalných sú krásnym príkladom partnerskej spolupráce a starostlivosti!

Mláďatá

Mláďatá Výra skalného sú rozkošné, ale úplne bezbranné.

Samica znáša 1 – 4 vajcia. Inkubácia trvá cca 34 – 36 dní. O mláďatá sa starajú obaja rodičia, ale hlavne samica, kým samec loví potravu. Hniezdenie je kľúčové obdobie, pretože mláďatá sú zraniteľné a ohrozené predátormi, ako sú líšky alebo iné dravce.

Keď sa vyliahnú, sú pokryté jemným, bielo-sivým páperím. Sú maličké, ale rastú rýchlo. Oči majú tmavé, ktoré sa neskôr sfarbia do oranžova.

Prvé dni sú slepé a úplne závislé od rodičov. Po 2 – 3 týždňoch začínajú byť aktívnejšie. V období 5 týždňov majú už perie a začínajú skúšať chôdzu. Keď majú 6 – 7 týždňov, snažia sa lietať, ale rodičia ich ešte kŕmia. Po 3 – 4 mesiacoch sú už samostatné.

Nie sú hneď dobrými letcami. Po opustení hniezda môžu niekoľko týždňov „skákať“ po skalách alebo konároch, kým sa naučia dobre lietať.

Výr skalný u sokoliarov

Sokoliari využívajú Výra na rôzne vystúpenia pre verejnosť. Jeho veľkosť a majestátnosť sú pôsobivé. V niektorých oblastiach sa Výr používa na plašenie škodcov (napr. holubov a hlodavcov).
Niektoré Výry v zajatí pochádzajú zo zranených jedincov, ktorým sokoliari pomáhajú a niekedy ich vracajú späť do prírody.

V zajatí sa chovajú aj na ochranu druhu a na záchranné programy.

Výr skalný nie je domestikovaný vták, ale ak je vychovaný od mláďaťa medzi ľuďmi, môže si na nich zvyknúť. Aj tak si zachováva divoké inštinkty a vyžaduje si skúseného chovateľa.

Diskusia k článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *