Orol skalný – (Aquila chrysaetos).
Myslíš, že budem písať o nejakej minerálnej vode?
Nie je to tak. Prečítaj si o jednom z najväčších a najimpozantnejších dravcov v Európe. Žije aj u nás na Slovensku.
Orol skalný je obdivuhodný a fascinujúci dravec, ktorý patrí medzi najväčšie orly na svete.
Orol pôsobí mohutne, silno a elegantne. Jeho majestátnosť, sila a obratnosť ho robia jedným z najobdivovanejších vtákov.
Vďaka svojej veľkosti a rozpätí krídel je na oblohe nezameniteľný. Na skalách vyzerá ako hrdý strážca svojho teritória. Jeho zlatistá hlava a prenikavý pohľad mu dávajú kráľovský vzhľad.

Zaujímavosti o Orlovi skalnom
– Má mimoriadne silné pazúry – dokáže nimi zlomiť kosť.
– Keď hľadá korisť, lieta až do výšky 3000 metrov.
– Orol skalný má extrémne ostrý zrak. Vidí 8× lepšie ako človek.
– V staroveku ho uctievali Kelti a Rimania ako symbol sily a odvahy.
– Na Slovensku je považovaný za kráľa oblohy.
– V minulosti bol prenasledovaný, lebo pastieri si mysleli, že loví ovce.
– Dnes je prísne chránený.
– Na Slovensku žije len 40 až 50 párov. Je to ohrozený druh.
– V niektorých krajinách ho využívajú sokoliari najmä na lov zveri.

Ako vyzerá Orol skalný?
Stavba tela Orla skalného je obdivuhodná. Má mohutné krídla, tmavohnedé až čiernosivé perie na tele, ktoré na slnku získava zlatistý lesk.
Perie na hlave a šiji má zlatistý alebo bronzový odtieň – odtiaľ pochádza aj jeho latinské meno chrysaetos (z gréckeho „zlatý orol“).
Orol má krátky, silne zahnutý a ostrý zobák čiernej alebo tmavosivej farby, pri koreni svetlomodrastý až žltý.
Nozdry má oválne a dobre viditeľné na základni zobáka.
Jeho oči sú veľké a prenikavé, žlté až tmavožlté. Ako som už písala, Orol skalný má extrémne ostrý zrak – vidí 8× lepšie ako človek a dokáže spozorovať korisť na kilometre ďaleko.
Jeho dĺžka tela býva 70 – 90 cm. Silné, aerodynamické telo Orla skalného je prispôsobené na rýchle a presné lety aj v horskom teréne.
Rozpätie krídel dosahuje 180 – 230 cm (výnimočne až 240 cm) Krídla Orla sú veľké, široké, s mierne rozprestretými „prstami“ na konci (typický znak veľkých orlov). Na spodnej strane tmavohnedé.
Samce vážia 3 – 5 kg, Samica orla je väčšia, môže vážiť až 7 kg.
Nohy Orla skalného sú veľké a silné, pokryté hustým perím až po prsty s extrémne silnými, čiernymi, zahnutými pazúrmi. Pazúry sú jeho hlavný útočný nástroj. dokáže nimi preťať kosť alebo uškrtiť korisť. Zadný pazúr (halux) je obzvlášť veľký a používa ho na usmrtenie koristi.
Jeho chvost je dlhý a mierne zaoblený, u mladých jedincov s výraznou bielou páskou, ktorá s vekom tmavne a mizne.
Let a rýchlosť Orla skalného
Keď letí Orol skalný, jeho silueta na oblohe je nezameniteľná. Letí s mierne zdvihnutými krídlami v tvare plytkého „V“ (čo ho odlišuje od orla kráľovského, ktorý ich drží vodorovne).
Dokáže sa vznášať na termických prúdoch a bez jediného zamávania krídlami stúpať do veľkých výšok. Pri love sa dokáže prudko vrhnúť na korisť rýchlosťou až 320 km/h.

Zvuky Orla skalného
Väčšinou je tichý, ale pri komunikácii medzi partnermi vydáva krátke, prenikavé piskľavé zvuky podobné „kii-kii-kii“. Myslím, že tento zvuk sa nedá s ničím zameniť.
Kde žije Orol skalný?
Orol žije hlavne v horských oblastiach a často si stavia hniezda na skalných bralách. Vyskytuje sa v Európe, Ázii, Severnej Amerike a severnej Afrike.
Tento Orol na Slovensku žije v Tatrách, Nízkych Tatrách, Slovenskom raji, Muránskej planine a iných horských oblastiach.
Aká je korisť Orla skalného?
Hlavnou korisťou Orla sú zajace, hlodavce, vtáky, mláďatá srnčej zveri, ale dokáže uloviť aj líšku či menšieho diviaka. Niekedy skonzumuje aj zdochlinu.
Orol skalný (Aquila chrysaetos) je mimoriadne silný dravec, ktorý dokáže uloviť a odniesť korisť s hmotnosťou až 4 – 5 kg.
Avšak jeho typická korisť váži 1 – 3 kg, čo mu umožňuje ľahšie s ňou manévrovať počas letu. Menšiu korisť (do 2 kg) – drobné cicavce (sysle, zajace, lasice, veverice, holuby, jarabice) odnáša zo zeme priamo do hniezda.
Stredne veľkú korisť (2 – 5 kg) – mláďatá srniek, líšky, väčšie zajace alebo jazvece môže odniesť, ale ak je príliš ťažká, často ju trhá na menšie kúsky alebo ťahá po zemi.
Veľkú korisť (nad 5 kg) – mladé kamzíky, srnčatá, menšie diviaky či veľké vtáky (tetrovy, orly kráľovské) si orol zvyčajne ponechá na mieste lovu a žerie ich priamo tam.
V priaznivých podmienkach s vetrom pod krídlami unesie aj väčšiu korisť a ak je korisť aerodynamická (napr. zajac), odnesie ju ľahšie ako korisť s dlhými končatinami (napr. srnča).

Pytačky Orla skalného
Slúžia na posilnenie väzieb medzi partnermi. Samcovi a samici umožňujú otestovať fyzickú kondíciu a schopnosti toho druhého. Pomáhajú im zosynchronizovať sa pred obdobím hniezdenia.
Pytačky orlov prebiehajú na jar (február – apríl).
K pytačkám patria akrobatické lety. Zahŕňajú zložité letecké ukážky, pri ktorých orly stúpajú vysoko do vzduchu a potom sa prudko spúšťajú nadol. Robia synchronizované lety, v ktorých sa jeden druhého snaží napodobniť. Jeden z najtypickejších manévrov je „spoločný pád“, keď sa orly chytia pazúrmi a padajú k zemi, pričom sa v poslednej chvíli rozdelia a opäť naberú výšku.
Samce často prinášajú samici korisť, aby ju ohúrili a dokázali, že budú dobrými živiteľmi. Niekedy korisť vo vzduchu „odovzdajú“ samici, ktorá ju chytí pazúrmi v lete – je to znak dôvery a spolupráce.
Pár sa niekedy „hrá“ tak, že samec sa pokúša jemne atakovať samicu vo vzduchu, akoby simuloval lov. Samica sa môže „vyhýbať“ alebo ho skúša provokovať, aby otestovala jeho obratnosť a silu.
Pytačky orla skalného sú teda nielen krásnym prírodným javom, ale aj dôležitou súčasťou ich vzťahu.
Orol skalný si hľadá partnera na celý život. Zostávajú spolu a každoročne sa vracajú na rovnaké hniezdisko. Ak jeden z partnerov zahynie, druhý si môže nájsť nového druha, ale nie vždy sa to stane hneď.
Hniezdenie a rozmnožovanie
Keď sa pár utvorí, začína spoločná oprava starého hniezda alebo budovanie nového. Hniezdo môže obrovské až 2 metre široké a 1 meter vysoké a každý rok sa zväčšuje pridávaním konárov. Stavebné materiály prinášajú obaja partneri, pričom samica má väčšie slovo pri finálnom usporiadaní.
Samica znáša 1 – 3 vajcia, ktoré sa liahnu po 42 – 45 dňoch.
Mláďatá
Po vyliahnutí (0 – 2 týždne) sú malé a krehké, dĺžku tela majú približne 15 – 20 cm. Mláďatá Orla skalného (Aquila chrysaetos) sú na začiatku úplne bezbranné a vyzerajú úplne inak ako dospelé orly. Sú pokryté bielošedým páperím, ktoré je veľmi jemné a husté. Majú veľké a tmavé oči a svetlý zobák s tmavšou špičkou. Silné nohy s veľkými pazúrmi nie sú úplne vyvinuté.
Mláďatá sú slabé a závislé od rodičov, ktorí ich kŕmia potrhanou potravou. Mláďatá hlasno žobrú o potravu. Prežíva väčšinou len najsilnejšie mláďa (súrodenecká agresia je bežná).
Medzi 2 až 6 tyždňom orlíčatá rýchlo rastú a v 6. týždni už majú približne 50 cm.
Začína sa im objavovať tmavšie perie, ale stále majú biele páperie na hlave a bruchu, ktoré pomaly nahrádza perie normálne. Silnejú a začínajú sa hýbať v hniezde, mávajú krídlami a učia sa chytať potravu od rodičov.
V 10 až 12 týždni mávajú už veľkosť skoro ako dospelý orol (80 – 90 cm dĺžka tela, rozpätie krídel 1,5 – 2 m). Mladé orly majú tmavohnedé perie s bielymi fľakmi na krídlach a chvoste. Trénujú let, skáču po hniezde a okolitých konároch, testujú svoje pazúry a zobák na potrave.
Mláďatá prvýkrát lietajú vo veku cca 10 – 12 týždňov. Ich perie nadobúda dospelé sfarbenie až po 4 – 5 rokoch. Mladé orly opúšťajú hniezdo po 70 – 80 dňoch, ale rodičia sa o nich starajú ešte niekoľko mesiacov.
Mladé orly majú svetlejšie perie, najmä na spodnej strane krídel a chvoste, kde sa nachádza výrazná biela páska. Ako som už písala táto páska s vekom mizne, dospelý Orol skalný ju už nemá.

Revír
Orol skalný má obrovský revír, ktorý sa líši podľa dostupnosti potravy a geografických podmienok.
Priemerná veľkosť revíru Orla skalného sa pohybuje od 50 do 200 km², ale v niektorých oblastiach môže byť ešte väčší. Orol skalný je veľmi teritoriálny a svoj revír si aktívne bráni pred inými orlami.
Hranice revíru si orly označujú letmi, volaním a prípadnými súbojmi s votrelcami. Mladé orly po opustení hniezda putujú aj stovky kilometrov, kým si nájdu vlastný revír. Toto obrovské územie umožňuje orlovi efektívne loviť a prežiť aj v drsných podmienkach.
Akú má Orol skalný dĺžku života?
Vo voľnej prírode sa Orol dožíva 20 až 30 rokov. V zajatí sa môže dožiť 40 až 50 rokov, pretože má dobrú starostlivosť a nemá prirodzené hrozby.

Čo ovplyvňuje dĺžku života Orla vo voľnej prírode?
Dostupnosť potravy je na prvom mieste pretože hladovanie je veľkým rizikom najmä pre mladé orly, ktoré ešte nevedia efektívne loviť. Dospelé orly majú málo prirodzených nepriateľov, ale mláďatá môžu byť ohrozené väčšími dravcami či líškami. Pri útoku na väčšiu korisť sa môže orol zraniť, napríklad pri boji s jazvecom či líškou.
Človek ohrozuje populáciu Orla napríklad nelegálnymi odstrelmi, otravami alebo nepremysleným likvidovaním vhodných Orlích biotopov, ktoré majú výrazný vplyv na jeho populáciu. Nemenej závažné sú pre orla úrazy po náraze do elektrických vedení.
Aj keď v divočine veľa orlov neprežije prvé roky, tí, ktorí sa dožijú dospelosti, môžu žiť skutočne dlhý a úspešný život ako králi oblohy.
Spoločenská hodnota Orla skalného (Aquila chrysaetos) na Slovensku je stanovená na
10 000 eur. Táto suma predstavuje hodnotu jedného jedinca tohto chráneného druhu.
Spoločenská hodnota je finančné vyjadrenie významu chráneného živočícha pre spoločnosť a prírodu. Slúži na určenie výšky pokút a náhrad škôd v prípade usmrtenia, zranenia alebo iného poškodenia jedinca chráneného druhu. Výška tejto hodnoty zohľadňuje mieru ohrozenia druhu, jeho ekologický význam a početnosť populácie.
Pridaj komentár