Počuli ste už niekedy ako sa ozýva Ďateľ veľký?
Viete, prečo sa v lese ozýva klopkanie na drevo?
Ak to netušíte, potom čítajte.
Ďateľ veľký samozrejme patrí medzi ďatľovité vtáky (Picidae). Je jedným z najrozšírenejších ďatľov v Európe a Ázii. Obýva lesy, parky a záhrady, dokonca sa často objavuje aj v blízkosti ľudských obydlí.
Je to jeden z najprispôsobivejších druhov ďatľov, takže typické klopkanie môžete počuť naozaj blízko.
Kde ho nájdete?
Žije v Európe, kde ho môžeme pozorovať takmer všade okrem extrémne severných oblastí Škandinávie. V Ázii žije od Turecka až po Japonsko.
Pohorie Atlas v Severnej Afrike je tiež jeho domovom.
V Británii sa jeho populácia v posledných desaťročiach rozšírila. A rovnako žije v Rusku a aj na Sibíri.
Aké prostredie obýva?
Ďateľ veľký žije v listnatých, ihličnatých aj zmiešaných lesoch. Ak má k dispozícii dostatok stromov a potravy, nájdeme ho aj v mestských parkoch a záhradách. Potravu si hľadá aj v sadoch a ovocných plantážach. Horské oblasti, ako napríklad Alpy a Karpaty sú tiež jeho domovom. Tam sa vyskytuje aj vo vyšších nadmorských výškach.
Zaujímavosť:
Ďateľ veľký patrí medzi stále vtáky, čo znamená, že neodlieta na zimu a zostáva vo svojom teritóriu po celý rok.
Ako vyzerá Ďateľ veľký?
Má čierno-biele perie s typickou červenou škvrnou na spodnej časti brucha. Samce sa od samíc odlišujú tým, že majú červenú škvrnu na temene hlavy. Ďateľ dorastá do dĺžky 20 – 24 cm s rozpätím krídel 34 – 39 cm a váži 60 – 100 g. Má silný zobák, ktorým dokáže rozbíjať kôru stromov a vyťahovať larvy hmyzu.
Prečo Ďateľ klope na drevo?
Aj keď klopanie do stromov počuť do diaľky ako veľmi hlasný zvuk, pri búchaní zobákom do stromov si Ďateľ neublíži vďaka špeciálnej stavbe lebky a tlmiacemu mechanizmu. Typickým klopaním na kmene stromov, si hľadá potravu alebo si vydlabáva dutinu na hniezdenie. Rôzne ťukania a volania („kik“ zvuky) využíva aj pri komunikácii s ostatnými jedincami.
Potrava
Ďateľ má dlhý, lepkavý jazyk, ktorý mu pomáha loviť hmyz v škárach stromov.
Hmyz a larvy sú jeho hlavná potrava, najmä v lete. V zime pojedá orechy a semená, pretože lieta menej hmyzu. Často si odkladá potravu do kôry stromov.
Občas môže vyjedať aj vtáčie vajcia a mláďatá menších druhov vtákov.
Aké sú pytačky Ďatla veľkého?
Pytačky Ďatla veľkého sú veľmi zaujímavé, plné zvukových a vizuálnych signálov. Keďže ide o pomerne teritoriálneho vtáka, pytačky sú dôležitou súčasťou vytvárania páru.
Samce intenzívne bubnujú zobákom do stromov. Takýmto spôsobom si značia teritórium, ale aj lákajú samice. Okrem bubnovania vydávajú hlasné „kik“ zvuky, aby upútali pozornosť samičky.
Samec sa snaží zaujať samicu tým, že jej ukazuje svoje pestré perie a rôzne sa nakláňa či predvádza krídla. Počas dvorenia môže samec pred samicou vykonávať rôzne poskoky po kmeni stromu.
Ak samica prejaví záujem, začne sa k samcovi postupne približovať. V niektorých prípadoch môžu bubnovať spoločne, čím si upevňujú vzťah.
Ak sa samici samec páči, začnú sa hrať naháňačky po kmeni stromu. Toto správanie môže trvať niekoľko dní, kým dôjde k samotnému páreniu.
Hniezdenie
Ďateľ veľký hniezdi v dutinách stromov, ktoré si sám vytesáva. Keď sa pár spojí, začne si dutinu v strome vytesávať spoločne. Dutina je dôležitá, pretože chráni vajcia a neskôr mláďatá pred predátormi a zlým počasím. Samica následne znáša 4 až 7 vajec, na ktorých sedí približne 10 – 12 dní.
Zaujímavosť.
Ďatle sú verné svojmu hniezdisku, ale nie vždy svojmu partnerovi. Ak niektorý z partnerov zahynie alebo zmizne, druhý si rýchlo nájde nového.
Mláďatá
Mláďatá ďatla veľkého sú na prvý pohľad podobné dospelým vtákom, ale majú niekoľko rozdielov. Po vyliahnutí sú holé a slepé, neskôr majú plyšový vzhľad, ich perie je na začiatku mäkšie a nadýchanejšie. Sú o niečo menšie ako dospelé jedince a ich čierno-biele sfarbenie je mierne nevýrazné v porovnaní s dospelými.
Najvýraznejší znak mláďat sa nedá pomýliť, na rozdiel od dospelých jedincov majú červenú škvrnu na čele. Keď mláďatá vyrastú, samcom sa červená škvrna presunie na zátylok, samiciam červená škvrna úplne zmizne.
Prvé dni úplne závisia od rodičov, ktorí im nosia potravu. Asi po 3 – 4 týždňoch vyliezajú z dutiny a učia sa lietať. Po opustení hniezda ešte niekoľko dní volajú rodičov, aby ich prikrmovali. Ak sa mláďa ocitne mimo hniezda a vydáva hlasité zvuky, rodičia ho stále počujú a snažia sa ho chrániť.
Ako dlho žije Ďateľ veľký?
Ďateľ veľký (Dendrocopos major) sa dožíva v priemere 5 – 10 rokov, rekordne najstarší zaznamenaný jedinec mal približne 11 – 12 rokov.
Dĺžku jeho života ovplyvňujú viaceré faktory:
Ďatla veľkého môžu ohrozovať predátori (sokoly, jastraby alebo kuny).
Nedostatok potravy najmä v zime, ak je málo semien a hmyzu.
Nevyhne sa ani úrazom, napríklad nárazy do sklenených plôch.
Nemenej nebezpečné pre Ďatla veľkého sú parazity a choroby, ktoré ho môžu oslabiť a skrátiť jeho život.
Aj keď sa veľa ďatľov nedožije vysokého veku kvôli nebezpečenstvám v prírode, tí, ktorí prežijú prvé roky života, môžu žiť celkom dlho.
Ako pomáha Ďateľ veľký lesu?
Ďateľ veľký je pre les veľmi užitočný vták a plní niekoľko dôležitých ekologických funkcií. Bez neho by bol les oveľa náchylnejší na škodcov a nedostatok vhodných hniezdnych priestorov pre iné druhy.
Ďateľ je prírodný „lesný lekár“, pretože ničí škodcov
- pomáha udržiavať les zdravý tým, že znižuje počet drevokazného hmyzu, pretože loví hmyz a larvy, ktoré ničia stromy (napr. lykožrúta) tým, že vyťahuje larvy a chrobáky z pod kôry stromov, čím zabraňuje ich premnoženiu.
Tvorí hniezdne dutiny pre iné vtáky a zvieratá
- Ďateľ si vytesáva dutiny v stromoch, ktoré po ňom využívajú napríklad sýkorky, alebo aj lasice a veveričky. Bez ďatľov by mnohé druhy vtákov nemali kde hniezdiť!
Pomáha pri rozklade mŕtveho dreva
- vyhľadáva odumreté a choré stromy, kde si hľadá potravu. Takto urýchľuje rozklad dreva a podporuje kolobeh živín v lese.
Môže regulovať populácie drobných cicavcov
- Občas vyjedá vajíčka alebo mláďatá menších vtákov, čo pomáha udržiavať rovnováhu v ekosystéme.
Ak by ďatle z lesa zmizli, došlo by k premnoženiu škodcov, úbytku hniezdnych dutín a narušeniu rovnováhy v prírode. Preto je ďateľ dôležitým kľúčovým druhom pre zdravý a vyvážený les.
Teraz už budete vedieť, čo znamená klopkanie v lese do dreva. Možno sa vám niekedy podarí Ďatla veľkého aj pozorovať v prírode. Mne sa to už podarilo.
Pridaj komentár